Hamule Senedi NedirHamule Senedi Nedir ?Trenle taşımacılıkta kullanılan taşıma belgesi olup (Ürünlerin Demiryolu ile taşınmasına ilişkin uluslararası anlaşma) kısa adı CIM anlaşmasına tabii olarak düzenlenir.Malların mülkiyetini temsil etmez, dolayısıyla ciro edilemez.
Demir yolu idaresince belgenin gönderene verilişi sadece malın bir vagonu doldurması (Full Load) durumu ile kısıtlıdır. Aksi halde, yani bir gönderene ait ürünün vagon doldurmaması (Less Than Full Load) durumunda Demiryolu idaresi hamule senedi vermez. Bu durumda malın bir taşıma komisyoncusuna teslim edilerek ondan nakliyeci makbuzu alınması gerekir.
Komisyoncular aynı yöne mal gönderen satıcılardan teslim aldıkları malları gruplandırarak vagonları doldururlar ve Demiryolu idarecilerinden kendi adlarına hamule senedi alırlar.
Dolu vagon karşılığında Demiryolu idaresinin verdiği belge Hamule senedinin ikinci nüshasıdır. Birinci nüsha (Asıl) mallarla birlikte gönderilir. Mallar, alıcısına müracatında ve hüviyet ibrazı karşılığında Hamule senedi aranmaksızın teslim edilebilir. Bu nedenle kredili işlemlerde Hamule senedinde alıcı olarak bankanın kayıtlı olmasının önemi vardır.

Türkiye genelinde lojistik sektörü açısından liderliği, üstün hizmet kalite anlayışı içerisinde, saygınlığı, başarısı ile isim yapmış, ürettiği farklılıklar ile standart kalıplardan çıkarak kendi standartlarını sektöre uygulattıran, iş dünyası ve ülke ekonomisine katkı sağlayan bir firma olarak devam etmekteyiz.

Ulaştırma bakanlığının vermiş olduğu K ve Tio (Taşıma Orgazitörlüğü) yetki belgesine sahip olan Firmamız şehir içi ve şehirler arası Nakliye ve Lojistik hizmetlerini, uzman ve konusunda deneyimli ekibimizle sürdürmekteyiz.

Hamule Senedi Nedir Detaylı Bilgi

Bizimle iletişime geçtiğinizde, Hamule senedi Nedir?  Sorularınızı ilettiğinizde, sizi daha hızlı bir şekilde bilgilendirme imkanımız olacaktır.

Nakliye hizmeti verdiğimiz konu başlıklarını, web sitemizin “Hizmetlerimiz / Yurtiçi ve Şehiriçi Taşımacılık” başlığı altında görüntüleyip bilgi alabilirsiniz.

İlgili alanda yer alan bilgiler dışında başka sorularınız olursa, tarafımızla iritibata geçip, yetkili personelimizle görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.