Tio yetki belgesi nedirTio yetki belgesi nedir? Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu taşımacılığında veya kombine taşımacılık alanında faaliyet gösterecek taşıma işleri organizatörlerinin hizmetlerinin ve koşullarının belirlenmesi ile bu faaliyetlerde bulunanların, alıcıların, gönderenlerin hak, sorumluluk ve yükümlülüklerini tespit etmek; nakliye türlerinin birlikte ve birbirlerini tamamlayıcı olarak hizmet vermesini, denetimini ve mevcut imkânların daha yararlı bir şekilde kullanılmasını temin etmek; etkin hizmet temini için gerekli  düzeyde bir profesyonel eğitim ve denetim sistemi geliştirmek, taşıma işleri organizatörlerinin Yurt içi ve Yurtdışı mevzuata uygun olarak faaliyet göstermelerini sağlamaktır.

Taşıma İşleri Organizatörlüğü Belgesi (Tio)Alma Şartları Nelerdir?

  • Hizmet verecek olan araçlarda herhangi bir yaş şartı aranmaz.
  • Açılacak olan her şube için Bakanlık tarafından onayı alınması gerekir.
  • Şahsın ya da şirketin ilgili ticaret veya sanayi odasına bağlı olduğunu gösteren, başvuru tarihinin yapıldığı senede alınmış belgenin ibraz edilmesi gerekiyor.
  • Taşıma organizatörlüğü belgesi almak için dağıtım elemanı ve sözleşme koşulu bulunmamaktadır.
  • Yetki belgesi almak ya da  yenilemek için, gerçek kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları, tüzel kişilerin ticaret siciline tescil edilmiş olmaları, tüm ortakların ve bu tüzel kişiliği temsil eden yetkili yöneticilerin tutuklu, hükümlü olmamaları gerekmektedir.
  • Tio belgesi için 1 adet Üdy 1 adet Ody yönetici belegesi şart. (ilk 6 ay muaf)
  • Taşıma işleri organizatörlüğü yetki belgesi talebinde bulunacak olan firmanın 300.000 TL sermayesinin bulunması gerekir.

TİO yetki belgesi almak için mevcut şartların sağlanması gerekir. Bu koşulları sağlayan  ve Şahıs ve Firmalar Bakanlık tarafından düzenlenen taşıma işleri organizatörlüğü yetki belgesi başvuru formunu doldurarak oda kayıt belgesi, ticaret sicili gazetesi, belge ücreti ödendiğine dair ödeme makbuzu ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Taşıma organizatörlüğü belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Taşımacılık işleri organizatörlük belgesi yenileme ücreti, o yıla ait yetki belgesi ücretinin %5’idir. Yetki belgesinin geçerlilik süresinin sona ermesinden başlayarak yetki belgesinin 540 gün içinde yenilemek mümkündür. Yetki belgesi, geçerlilik sonrası 540 günde yenilenmezse geçersiz kabul edilir ve belge yenileme hakkını kaybederler.

Biz Kimiz?|

1993 yılından bugüne lojistik sektöründe faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Lojistik faaliyetlerimiz kapsamında; şehir içi ve şehirler arası Tır, kırkayak, kamyon, kamyonet ve parsiyel nakliye hizmetlerini siz müşterilerimize sunmaktayız.

Yıllardır edinmiş olduğumuz tecrübeyle; lojistik tanımı içerisine giren konularda, siz müşterilerimizin çözüm ortağı olmak üzere yola çıktık.

Lojistik kapsamında yeralan, nakliyat ve depolama ihtiyaçlarınızla ilgili konularda çözüm ortağınız olmaya talibiz.